The lanterns feature a standard cylindrical shape with dark rims at the top and bottom, providing structural stability. The five main lanterns appear to offer a soft, diffused glow when lit. Each is adorned with exquisite traditional pattern. The set includes a dedicated LED light string, consisting of a 30cm red wire and 3-watt, low-energy LED bulbs. This set is an ideal decoration for creating an asian garden, tea room, izakaya (Japanese pub), or festive celebration ambiance.
| Color | Red, White, Pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 9.85" x 9.85" x 17.7" |
| Imprint Size | 3" x 3" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Screen printed |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 22.0 lbs |
| Product Number | PVSO111 |
| Theme | Business, Outdoors, Party, Restaurant |











