Clear Acrylic Bird Lemon Press – Portable Handheld Lemon Lime Squeezer
$4.20
PVSO100
A portable, acrylic lemon squeezer with an ergonomic design for efficient juicing in any kitchen setting.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $4.20 | R |
| 1,000 - 4,999 | $2.90 | R |
| 5,000 - 9,999 | $2.35 | R |
| 10,000+ | $2.00 | R |
Our Acrylic Lemon Squeezer looks great in any modern kitchen. Transparent shell allows you to see the juicing process. The ergonomic handle design provides maximum leverage, get more juice with less effort! Its simple, one-piece design has no hard-to-reach corners. Dishwasher safe for ultimate convenience. Lightweight and space-saving, it’s easy for travel, picnics, or set on desktop. Perfect for cocktails, salad dressings, baking, and daily cooking.
| Color | Transparent |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 4.73" x 2.05" x 1.38" |
| Imprint Size | 1.0" x 1.0" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Screen printed |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 70.0 lbs |
| Product Number | PVSO100 |
| Theme | Barware, Cooking, Household, Kitchen |













